+ Reageer op onderwerp
Pagina 1 van 4 1 2 3 ... LaatsteLaatste
Resultaten 1 tot 15 van 47
    Belofte
    Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    1.387

Hilal Kaplan: Kadınlar erkeklerle yan yana namaz kılabilmeli, bu zekâ yoksunu anlayışı reddediyorum!

Sabah yazarı Hilal Kaplan, kadınlarla erkeklerin yan yana namaz kılabilmesi gerektiğini belirtti. Başından geçen bir olayı anlatan Kaplan, "Üstünlüğü iki adım geride ya da iki adım ileride aramak kadar süfli ve açıkçası zekâ pırıltısı yoksunu anlayışı reddediyorum. Üstünlük, takvadadır; Allah cümlemize sosyal normlardan değil, O'ndan hakkıyla korkmayı ve çekinmeyi nasip etsin" ifadesini kullandı.

"Kadınların arkadaki ya da üst kattaki kadınlar bölümünde durmasının, günümüzdeki feminist diskur bağlamında bile özgürleştirici bir imkân olarak okunabileceğini" savunan Kaplan, "Erkekle yan yana namaz" başlıklı yazısında sözlerine şöyle devam etti:

"Şayet erkekle yan yana olmak bir 'güç/iktidar' mücadelesinin dışavurumu olarak algılanıyorsa, bilinmelidir ki göz önünde olan değil, gözleyen olmak iktidardır. Yukarıdan bakmak, mahremiyet sahibi olmak, bakışın nesnesi değil öznesi olmak güç sahibi olmaktır. Dünyayı her gün yeniden keşfeden gençlerimiz, biraz Lacan, biraz Foucault okursanız dediğimi anlarsınız."

Kaplan, namazı kıldırıyorlar diye imamların Allah katında daha mübarek olmayacağını belirterek "İmam, vazife tevdi edilenden başkası değildir. Üstelik işi çok zordur. Örneğin namazda Allah'la irtibatı arasına cemaati yönlendirdiği bilgisi girmeden baş başa kalması müşküldür. Her hareketi önce Allah sonra kul gözünün deşiciliği altındadır" diye yazdı.

Kaynak

Premium Lid
    Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    912
    Fetocudur kesin bu hanimefendi

Premium Lid Avatar van garib
    Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    617
    Bunu yazaninda yayaninda okuma kabiliyetine tukureyim.

Kadin diyor ki:
    "Sınıfta erkek arkadaşlarımla yan yana derse giriyorsam, camide neden yan yana namaz kılmayayım?" ya da "İmamlar neden hep erkek?" minvalinde sorular soruluyor.
    İşte benim anlamadığım kısım burası.
    Sadece Müslüman bir kadın olarak anlamıyor değilim, biraz sosyal teori bilen birisi olarak da anlamıyorum.

...

Velhasıl, üstünlüğü iki adım geride ya da iki adım ileride aramak kadar süfli ve açıkçası zekâ pırıltısı yoksunu anlayışı reddediyorum.
    https://www.sabah.com.tr/yazarlar/hi...yan-yana-namaz
    Eger Senden Evvel Vadem Yeterse
    Bas Ucuma
    Garib Diye Yaz Hemi
    Yillar Boyu Çekme Benim Yasimi
    Mezarimi Bir Ücraya Kaz Emi

‘Subhanaka Allahumina wa bihamdika ash hadu an la ilaha illa ant. Istaghfiruka wa atubu ilaiyk.’

Status
    Geslacht
    Vrouw
    Reacties
    2.734
    Kompleksli insan olduğu kesin.
    ..Çünkü ateş sadece Ibrahimleri tanır ve yakmaz.
    hz. Mevlana

Fenerbahçe ♥ Avatar van Yasminee
    Status
    Geslacht
    Vrouw
    Reacties
    15.515
    erkegin her yerde bir adim önde olmasi bence de sacma..

yaradanin kullar arasinda ayrim yaptigina inanmak zaten hepten mallik
    Bana 'seni seviyorum' yerine 'sarı’ dediğimde 'lacivert' de

Die hard
    Status
    Geslacht
    Vrouw
    Reacties
    4.945
    Kadin ve erkek esit degildir. Kadin bir adim ondedir.
    Kijk niet naar mijn verleden, ik leef daar niet meer..

Die hard
    Status
    Geslacht
    Vrouw
    Reacties
    4.945
    Kadina saygili ol cunku o insanoglunun anasidir.
    Kijk niet naar mijn verleden, ik leef daar niet meer..

Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    617
    Citaat Geplaatst door Yasminee Bekijk reactie
    erkegin her yerde bir adim önde olmasi bence de sacma..

yaradanin kullar arasinda ayrim yaptigina inanmak zaten hepten mallik
    Piskoloji, sosyoloji bilmeden sallayin bakalim. Kim bilecek, guzel birsey soyluyorsun zannedilir mekanlarda!

Kadinin arka safta yer almasini asagilik olarak degerlendirmek elifi peltegi bilmeden din hakkinda bos keseden ahkam kesmeye benzer.
    Sacmalamayin!

Kadin yapi olarak begenilmeyi ister mi?
    Dusunun ki yolda yuruyorsun
    Iki adım gerinden ben geliyorum, bu durumda mı içgüdüsel olarak daha rahat olursun yoksa ben senin iki adım önünde yürüdüğümde mi?
    Ben kesinlikle erkek adına diyebirim ki (sapıklık peşinde olan hariç) erkek önden yürüdüğü vakit iç dünyası daha sakin olacaktır. Bu egosundan kaynaklanıyor değildir. Bu rahatsızlık vermemek, yanlış anlaşılmamak gibi binbir düşünceden uzak olduğundandır.

Bu durum 100% vakitlerde geçerli olması gerekmez, 20% gibi bir zamanda bile oluyor ve bu şekilde ibadet esnasında kalbi huşu içinde sırf ibadetle meşgul olmasını sağlıyorsa bile ne ala!

Feministlik damarlarınız saçma sapan yerlerde kabarmasın!
    Bas Ucuma
    Garib Diye Yaz Hemi

‘Subhanaka Allahumina wa bihamdika ash hadu an la ilaha illa ant. Istaghfiruka wa atubu ilaiyk.’

Status
    Geslacht
    Vrouw
    Reacties
    15.515
    Citaat Geplaatst door garib Bekijk reactie
    Piskoloji, sosyoloji bilmeden sallayin bakalim. Kim bilecek, guzel birsey soyluyorsun zannedilir mekanlarda!

Kadinin arka safta yer almasini asagilik olarak degerlendirmek elifi peltegi bilmeden din hakkinda bos keseden ahkam kesmeye benzer.
    Sacmalamayin!

Kadin yapi olarak begenilmeyi ister mi?
    Dusunun ki yolda yuruyorsun
    Iki adım gerinden ben geliyorum, bu durumda mı içgüdüsel olarak daha rahat olursun yoksa ben senin iki adım önünde yürüdüğümde mi?
    Ben kesinlikle erkek adına diyebirim ki (sapıklık peşinde olan hariç) erkek önden yürüdüğü vakit iç dünyası daha sakin olacaktır. Bu egosundan kaynaklanıyor değildir. Bu rahatsızlık vermemek, yanlış anlaşılmamak gibi binbir düşünceden uzak olduğundandır.

Bu durum 100% vakitlerde geçerli olması gerekmez, 20% gibi bir zamanda bile oluyor ve bu şekilde ibadet esnasında kalbi huşu içinde sırf ibadetle meşgul olmasını sağlıyorsa bile ne ala!

Feministlik damarlarınız saçma sapan yerlerde kabarmasın!
    Ja garib ja zo kun je voor alles wel wat bedenken

Kadinin toplumdan soyutlanmasini saglayip bir hic olarak hayatini sürdürmesini saglayan burkaya da 'kadin elmastir elmas saklanir' gibi kilif uyduran zihniyetle anlasamayacagim ortada bosuna parmakciklarini yormayasin

Status
    Geslacht
    Vrouw
    Reacties
    15.515
    o degil de yuh lan Allahin evinde ona ibadet etmek icin gelmisken kadin ha arkanda ha önünde yaninda yörende olmus camiide sapiklik düsünecek kadar hayvan sinifina sokmasaniz erkekleri keske

Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    617
    o degil de yuh lan Allahin evinde ona ibadet etmek icin gelmisken kadin ha arkanda ha önünde yaninda yörende olmus camiide sapiklik düsünecek kadar hayvan sinifina sokmasaniz erkekleri keske
    Hayatinda iki rekat namaz kilmamis birinin kalkip sozlerimi anlamadan laf atmaya kalkmasi, eyvah eyvah.

Burda erkeğin sapıklığından değil içgüdüsel olarak verilen tepkiden bahsediyorum. Bu rahat hissetme olur ama yeri gelir cinsellikte olur.

Namaz oyle bir ibadettir ki burda kalbi mesgul edecek seylerden arinmak asildir. Misal, yemek hazirlanmis ve sofradayken kisinin namaza durmasi sonucunda akli yemekte kalacagi dusunulerek once yemegi yemesi sonra namazi husu icinde kilmasi tavsiye edilmistir.

Siz husu ve kalbin mesguliyetlerini bilmeksizin karsi cinsten dolayi kalbin mesgul olmasini illa sapiklik olarak degerlendirmeniz pek akillica degil açıkçası...

Bilmediginiz, ilmine vakif olmadiginiz sahaya giris yapmaniz dogru olmamis, yapma!

Kadinin toplumdan soyutlanmasini saglayip bir hic olarak hayatini sürdürmesini saglayan burkaya da 'kadin elmastir elmas saklanir' gibi kilif uyduran zihniyetle anlasamayacagim ortada bosuna parmakciklarini yormayasin
    Onyargılarınızı selamlıyor ve kendi bildiğimi okumaya devam ediyorum.

Öncelikle yaşanan kültür ile inandığım dini birbirine karıştırmayın.
    Kadın bugünün doğu kültüründe benliği elinden alınıp sözhakkı verilmezken batı kültüründe ise "söz hakkı" verilirken meta gibi reklamcılık adı altında satılıyor. Öncelikle özgürlük veya topluma dahil olma nedir onda anlaşalım.

İslam gerçekten kadını toplumdan soyutluyor mu?

Hayır soyutlamıyor, ama siz feministler üstünlüğü ve toplumu erkekler arasında olmak olarak algıladığınız ve iç aleminizde kendinize bile itiraf etmekten korktuğunuz aşağılık komplekslerinizden dolayı islamın erkekler arasında olmamayı dışlanma olarak görüyorsunuz.

İlk üniversiteyi kuran Müslüman bir kadın.
    Kadıncağız toplumdan ne kadar soyutlandı ve kovulduysa kendine başka bir uğraş aramış.

Burka meselesine gelecek olursak. Allah kadının bütün vucudunu erkeğin ise diz kapağı ile göbek arasının haram bölge olduğunu bildirmiştir. Bunun şu veya bu gibi dünyevi sebepleri olabilir. Lakin hepsinden evvel aklıma yattığı için değil inandığım bir dinin Şarisi (Kanun koyanı) bunu murad ettiği için ben bunu kabul ediyorum.
    Şari bu kanunu niçin koymuş meselesinde ise akli deliller kişinin kalbinin bu kurala tatmin olması içindir iman etmesi için değil.

Sen aklı delillerle burkanın veya örtünmenin neden gerekli olduğuna değil yaratanın yarattıkları üzerinde böyle (velev ki sebepsiz) kural koyma hakkı olup olmadığını düşün ve iman edip etmediğine bak.
    İman etmiyorsan benim sana aklı delil sunmam boşa olacaktır!
    Bas Ucuma
    Garib Diye Yaz Hemi

Premium Lid
    Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    912

Tamam da seriat ne diyor din ne diyor ona bakariz biz. Burka farz degildir. Tesetturun sartlari ortadadir yuzu ortmek farz degildir. O senin dediklerin vehhabi selefi yobaz kafasi. Kafalarina gore din yapar onlar.

Erkek kadinin uzerinde yoneticidir fakat esittir. Erkegin gucu gorevleri vs kadininkinden cok farklidir. Kadin fitrati geregi biraz geri durmasi lazim o kadar. Yoksa kesinlikle erkek ustun felan degildir. Bunu yakin ornegi benim icin kendi esim. Kendisi is kadinidir. Hemde carsafiyla.

- pelgrim - Avatar van Amak-i_Hayal
    Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    12.645

Icon4 Ilkellik Basitlik Gerizekalilik vs

-

Kopek ler gibi ..
    bi Ileri Geri kavgasi

@Yasminee dominant teyzee

Sen nabacan esitligi