+ Reageer op onderwerp
Pagina 2 van 3 EersteEerste 1 2 3 LaatsteLaatste
Resultaten 16 tot 30 van 31
    Amateur Avatar van Averroes
    Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    74
    Citaat Geplaatst door BlackDavit Bekijk reactie
    Sen şimdi kuramını inkar ediyorsun?
    Yoksa bilmediğim başka bir kuranmi var?
    Inkar etmiyorum. Ik geloof echter in een historisch perspectief die we in acht moeten nemen tijdens de interpretatie van de Koraan. Dus niet knip plak methodes maar in historisch context zetten en onderzoeken in welke tijdsdimensie de Koraan is gekomen en aan wie het zich in eerste instantie heeft gericht.

2. -->
    Hzr. BlackDavit Avatar van BlackDavit
    Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    18.679
    Citaat Geplaatst door Averroes Bekijk reactie
    Inkar etmiyorum. Ik geloof echter in een historisch perspectief die we in acht moeten nemen tijdens de interpretatie van de Koraan. Dus niet knip plak methodes maar in historisch context zetten en onderzoeken in welke tijdsdimensie de Koraan is gekomen en aan wie het zich in eerste instantie heeft gericht.
    kuranı yeniden yazalım ozaman?

Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    74
    kuranı yeniden yazalım ozaman?
    Hoe wil je dat gaan doen?

Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    18.679
    Hoe wil je dat gaan doen?
    orasını sen düşün o senin derdin. Ben var olanı masaya yatırıyorum ama sen kuranın zaman aşımına uğradığını söylüyorsun

Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    74
    orasını sen düşün o senin derdin. Ben var olanı masaya yatırıyorum ama sen kuranın zaman aşımına uğradığını söylüyorsun
    Siz degistirelim mi diye teklif ettinizde. Ben tahrif olmadigina iman eden biri olarak boyle bir iddiaya kalkmam abes olur, imkansizdir da :) Kuran i Kerim bugune de hitap eder lakin indigi zaman dilimi arastirip kastedilen mana yi anlariz. Diyelimki farz i muhal: ''Sen arkadasla sokakta geziniyorsun ve diyorsun ki bicak al ve insanlari kes''' bu nedir? VAHSETTIR. Ama ayni arkadasla evindesin ve birden camdan iceri elinde bicakla saldiran biri giriyor? Ne yaparsin acilen eline kendini koruyacak bir sey verirsin ve vur adama demezmisin? Onun gibi soyledigin soz, ortama ve zamana bagli. Onun gibi Kuranda pat diye bir kitap olarak inmedi. Onun degisik zaman dilimi inen ayetler var biz muslumanlar olarak boyle inaniyoruz.

Tabi siz inanmiyorsaniz o size kalmis. Inanacaksin demem o senin bilecegin is. Birbirimizle insan olarak saygi cercevesinde yasarsak problem olmaz :)

Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    18.679
    Yani diyorsunki kuran zamanında o dümen için uydurulmuş saçmalık ve bu güne uymuyor.

Ha bide ayetleri ciddiye almayan ve sadece kuranı baz alan bissürü müslüman var. Ne yapacaz şimdi?? Herşeyi kılıfına göre yorumlamak nekadar gerçekçi olur. Mesela bazıları cennetteki hurilerin meyve olduğunu savunanlar var yada buna benzer saçma sapan şeyler.

Ayetler sürelerle ve müslümanlar diğer müslümanlarla celişirmi??
    İslamda tek gerçekler vardır, olaylar zamana ve kılıfına göre yorumlanamaz çünkü mantığın ve sorgulamanın olmadığı yerde esneklik olmaz.

Hem ayetlerin indiğine dayir bir ispat varmı??

Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    74
    Yani diyorsunki kuran zamanında o dümen için uydurulmuş saçmalık ve bu güne uymuyor.

Ha bide ayetleri ciddiye almayan ve sadece kuranı baz alan bissürü müslüman var. Ne yapacaz şimdi?? Herşeyi kılıfına göre yorumlamak nekadar gerçekçi olur. Mesela bazıları cennetteki hurilerin meyve olduğunu savunanlar var yada buna benzer saçma sapan şeyler.

Ayetler sürelerle ve müslümanlar diğer müslümanlarla celişirmi??
    İslamda tek gerçekler vardır, olaylar zamana ve kılıfına göre yorumlanamaz çünkü mantığın ve sorgulamanın olmadığı yerde esneklik olmaz.

Hem ayetlerin indiğine dayir bir ispat varmı??
    Ik adviseer gewoon een theologie studie te volgen zodat je alles kan contextualiseren en kan nuanceren.. Yani mij heb je niet overtuigd met knip plak methode :) vat het niet persoonlijk.

Ben seninle bu konulara girmek isterim. Bij mij kan je gewoon helemaal jezelf zijn ook als ik het helemaal oneens ben. Alleen het is een ketting. Bijvoorbeeld als je niet weet wat cijfers zijn dan weet je helemaal niet hoe je cijfers moet toepassen in een tabel :) Alles vult elkaar aan. Ayetlerin inip inmediginden once suan elimizde bulunan Kuran Allah in kitabi mi degil mi? Hatta Allah var mi yok mu? Bunlar daha oncelikli meseleler. Bunlari sorarsan bende derim ki evet Allah varsir ve bunu ispat edebilirim. Hem akli hemde nakli delillerle.

Istersen buradan konusuruz, istersen whatsap tan sesli de konusabiliriz, isterswn skypte ten konusuruz, istersen yuz yuze konusuruz. Benim icin fark etmes. Bij mij kun je jezelf zijnm ik dring mijn mening niet op.

Premium Lid
    Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    470
    Suna bak sanki ailesiyle sofrada sohbet eder gibi hbbmda takılıyor.
    Bu seviyenle annenemi çektin yoksa babanamı??
    Anneni siker sana 31 cektiririm amina kodumun evladi. Halen konusuyor

Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    18.679
    Citaat Geplaatst door SeRHaT61 Bekijk reactie
    Anneni siker sana 31 cektiririm amina kodumun evladi. Halen konusuyor
    Kendi annene verdiğin değeri başkalarına vermene gerek yok. Bu tür davranışlar normal insanlarda olmaz.
    Terbiyeden ve ahlaktan yoksun yetiştirilmen başkaların annesinin sucu değil. Ga je frustraties bij je eigen moeder uiten.

Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    18.679
    Ik adviseer gewoon een theologie studie te volgen zodat je alles kan contextualiseren en kan nuanceren.. Yani mij heb je niet overtuigd met knip plak methode :) vat het niet persoonlijk.

Ben seninle bu konulara girmek isterim. Bij mij kan je gewoon helemaal jezelf zijn ook als ik het helemaal oneens ben. Alleen het is een ketting. Bijvoorbeeld als je niet weet wat cijfers zijn dan weet je helemaal niet hoe je cijfers moet toepassen in een tabel :) Alles vult elkaar aan. Ayetlerin inip inmediginden once suan elimizde bulunan Kuran Allah in kitabi mi degil mi? Hatta Allah var mi yok mu? Bunlar daha oncelikli meseleler. Bunlari sorarsan bende derim ki evet Allah varsir ve bunu ispat edebilirim. Hem akli hemde nakli delillerle.

Istersen buradan konusuruz, istersen whatsap tan sesli de konusabiliriz, isterswn skypte ten konusuruz, istersen yuz yuze konusuruz. Benim icin fark etmes. Bij mij kun je jezelf zijnm ik dring mijn mening niet op.
    Sizin en büyük eksiğiniz ne biliyormusun??
    Hep kıvırarak başkalarını ikna etmeye çalışmanız. Hiç kendinizden olanları düzeltmeye yada kendinizle yüzleşemiyorsunuz çünkü sizleri açız bırakan dininiz var. Ercan harmancı gibileri eleştirmekten açızsiniz çünkü süreler ve ayetler elinizi kolunuzu bağlamış onun için ancak bu konuları dillendirene saldırırsınız.
    Süre deriz siz ayetlerden örnek verirsiniz, ayet deriz bu sever sürelerden gelirsiniz, bukadar çelişkili bir din nekadar inandırıcı olurki?
    İllaki bir iş yapmak istiyorsan ailesinden insanlık nasibini almamış serhay31e adam etmeye çalış.

Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    74
    Sizin en büyük eksiğiniz ne biliyormusun??
    Hep kıvırarak başkalarını ikna etmeye çalışmanız. Hiç kendinizden olanları düzeltmeye yada kendinizle yüzleşemiyorsunuz çünkü sizleri açız bırakan dininiz var.
    Sizin derken tam olarak kimi kastediyorsun ?
    Beni mi? Muslumanlarin tamami (1,6 milyar muslumani) yada muslumanlarin bir kismi mi? Dit bedoel ik met nuanceren. Tam neyi kastettigini soylersen belki de ayni fikirde oldugumuzu goreceksin :) Cunku ben sahsen bir musluman olarak kendi cemiyetimizde olan bir cok problemin oldugunu biliyorum ve duzeltmeye calisiyorum. Hatta insani bir sorumlulukla birlikte dini bir sorumluluk olarak goruyorum. Ama simdi sen bana ters birsey yazdin diyelim. Yazabilirsin istedigin gibi, problem degil. Ama ben buna tepki olarak siz Ateistler yada sizin probleminiz seklinde tepki vermedim. Ik behandel ieder individu als individu. Tabi genel bir tablo cikiyor onu kastediyorum dersen katilirim ama sizin probleminiz deyince genelleme oluyor.

Ercan harmancı gibileri eleştirmekten açızsiniz çünkü süreler ve ayetler elinizi kolunuzu bağlamış onun için ancak bu konuları dillendirene saldırırsınız.
    Nee hoor, ik geloof in multireligieuze coexistencie. We kunnen samen met elkaar leven moslims, joden, christenen, atheist etc. Als iedereen elkaar respecteert als mens zie ik geen probleem. Ercan Harmanci kimdir nedir ne is yapar? Dogrusu bilmiyorum. Ilk sizin sayenizde haberim oldu. Maar adam kendi fikrini soyluyor. Bu fikir ozgurlugu bence. Hukuken onu kisitlayan bir durum yok. Nasil sen ateizmi gayet rahat sekilde anlatiyorsan oda Dini anlayisini anlatiyor. Siddet eylemine benzer hareketlerde bulunmuyorsa problem gormuyorum. Bak yine hukuken diyorum. Eger bana fikrimi sorsaydin soylerdim. Belki de bu konuda ayni fikirde olurduk. Belki! Dit bedoel ik dus met nuanceren. Laten we geen vooroordelen hebben. Ik niet naar jou jij niet naar mij :)

Süre deriz siz ayetlerden örnek verirsiniz, ayet deriz bu sever sürelerden gelirsiniz,
    Tekrar siz derken kimi kastediyorsun?
    Ayet is een onderdeel van een Soerah :)
    Dus ik begrijp niet helemaal goed wat je bedoelt. Mischien kan je je vraag wat verduidelijken.

bukadar çelişkili bir din nekadar inandırıcı olurki?
    Hangi ''celiskiden'' bahsettigini tam olarak aciklarsan memnun olurum. Ik moet wel een duidelijke vraag hebben als je wilt dat ik daar een duidelijk antwoord op geef.

İllaki bir iş yapmak istiyorsan ailesinden insanlık nasibini almamış serhay31e adam etmeye çalış.
    Ben daha kendimi adam edemedim. Bu soruyu guzel ahlak sahibi olma ve toplumu duzeltme yonunde adimlar atmak gerekmez mi? Diye sorsaydin evet gerekir der ve ilk basta kendimden baslayarak acizane say u gayret etmeliyiz derdim.

Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    74
    Citaat Geplaatst door Mutlu Bekijk reactie
    Ayni fikirde degilsiniz. Sen Islama hizmet etmek isitoyrsun. O Islami karalamak istiyor.
    '' Bizim eksigimiz'' den bahsediyor. Yani bir eksik goruyor ki bunu soyluyor. Ama bunu soylerken genelleme yapiyor. Ben mesela BlackDavit in sozunden yola cikarak siz ateistler boylesiniz demiyorum. O yuzden neyi kastettigini soylerse belki ayni fikirde oldugumuzu gorecek.

Ik probeer hem te leren hoe je normaal een debat voert. Want als we niet normaal kunnen discussieren dan praten we langs elkaar heen en staat het vinden van de waarheid niet meer centraal.

Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    74
    Cennet haktir, Cehennem haktir. Ayni tarafa bakarsak ayni seyleri gormemiz mumkun olabilir.
    Noch jij wilt de waarheid achter halen noch hij.
    Jij zegt Islam is goed; alles wat er op komt is bespreekbaar.
    Hij zegt Islam is kwaad: alles wat er op komt is bespreekbaar.

Het is dan ook logisch dat er door en/ of langs elkaar gesproken wordt.
    Wat schreef hij?
    '' Sizin en büyük eksiğiniz ne biliyormusun??
    Hep kıvırarak başkalarını ikna etmeye çalışmanız''
    Dus hij levert hier kritiek op een tekortkoming vervolgens veralgemeniseert hij dit. Namelijk anderen willen overtuigen door heel vaag te doen. Wie is die''jullie'' waar hij over spreekt? Ben ik dat? Zijn dat alle moslims? Of is dat een deel van de moslims? Omdat hier geen duidelijkheid is komen we moeilijk tot elkaar.

Als hij had gezegd '' veel moslims proberen alleen maar de andere partij te overtuigen zonder naar hun eigen gebreken te kijken'' dan was ik het helemaal met BlackDavit eens. O yuzden dedimki belki ayni fikirde oldugumuzu goreceksin. Het ging mij op dat punt op zijn kritiek naar de islamitische gemeenschap toe. Ik heb die zelfde kritiek ook maar dan vanuit een andere grondslag zoals jij zegt.

Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    18.679
    Ayni fikirde degilsiniz. Sen Islama hizmet etmek isitoyrsun. O Islami karalamak istiyor.
    Sen Islam a hizmet edenler cogalinca dunyanin guzellesecegini savunuyorsun, o Islam kalktigi zaman dunyanin guzellesecegini savunuyor..
    Herkes müslüman olsaydı büyük ihtimal internet olmıyacaltı. Günümüzde islam dünyasının çıkardığı bir icat göster.

Benim olayım bütün dinler

Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    74
    Herkes müslüman olsaydı büyük ihtimal internet olmıyacaltı. Günümüzde islam dünyasının çıkardığı bir icat göster.

Benim olayım bütün dinler
    Mijn nickname spreekt boekdelen: Averroes. Beter gezegd Ibn Rushd. Om nog maar niet te spreken over Ibn Sina, Farabi, Alkhawarizm en Biruni.

Felsefe olmasa.. Daha dogrusu Aristoteles olmasa... Daha dogrusu Ibn Rushd un Aristoteles uzerine serhi olmasa... Daha dogrusu o serhin avrupai lisanlara tercumesi olmasa.... Ronesans olmazdi.

Ronesans olmadan aklin hakimiyyeti olmaz, kilise mahkum olmazdi. Muspet ilimler fiskirmazdi. Biruni olmasa... Farabi olmasa... Alkhawarizm olmasa.... Dolayisiyla muslumanlar geride kaldi. Ama geride kalanlar ilerideydi. Ileride olanlar geridedir. Gerici degil. Gerici olsalardi cok ilerilerde olurlardi.

Dogru ya yanlis soyledim: Avicenna, Alfarabius Algazel demem lazimdi. Tabi onlar musluman ismi degil. Onemli olan isminle musemma olmandir.

Bookmarks

Berichtregels