+ Reageer op onderwerp
Resultaten 1 tot 9 van 9
    Premium Lid
    Status
    Geslacht
    Vrouw
    Reacties
    718

Gençlere “haya” yakişir

Allah Resulu (sav) Ensar’dan bir kişinin yanından geçerken, onun kardeşini utanmaktan vazgeçirmeye çalıştığını gördü. “Onu kendi haline bırak; çünkü haya imandandır!” buyurdu.(Buhârî, Îmân 16, Edeb 77; Müslim, Îmân 57-59)

Haya mümin ahlâkıdır. Edep, kulluk ve tüm güzellikler haya ile gelir. Şimdilerde anne-babasının, öğretmeninin yanında bacak bacak üstüne atabilen, uzanabilen, kendinden büyüklerin huzurunda hiç çekinmeden sigara içebilen gençlik, haya duygusundan yoksun olduğu için bu halde.

Eskiden bir şarkıyı güftesindeki bazı uygunsuz cümlelerden ötürü reddederken şimdi güftesi bir uçtan bir uca ahlâksız, klibi tamamıyla müstehcen şarkıları çocuğumuzun dilinde duyduğumuzda "Ne güzel de sesi varmış benim yavrumun!" demekle yetiniyoruz.

Hayanın sembolleştiği Peygamberlerden biri olan Yusuf Aleyhisselam, ona yaklaşmayı arzu ettiğinde odadaki putun üzerini örten Züleyha’ya neden böyle yaptığını sormuştu. “Puttan utandığım için” demişti Züleyha. Yusuf Peygamber’in sözleri manidardı: “Sen sahte olan ilahından haya ediyorsun, ya ben Rabbim’den nasıl utanmam!”

Utanma duygusuna sahip gençlerimize her zamankinden daha çok muhtaç durumdayız. Çünkü haya eden bir genç, ne ebeveyninin ne de kanunların ikazına ihtiyaç duyar. Hayası onu kötülüklerden uzak durmaya sevk eder.

2. -->
    Premium Lid Avatar van Rabiaaaa
    Status
    Geslacht
    Vrouw
    Reacties
    17.963
    Bugunu bes on yil oncesiyle bile karsilastirsak cok buyuk farklar var genclerin arasinda. Artik hersey normallesmis, en uc noktalara bile 'olabilir' gozuyle bakiyoruz.. Allah sonumuzu hayir etsin..
    An vardir.. Cikmaz sozcukler agizdan...
    Anlatmak soylemek istersin, beceremezsin...

Savaş'a devam ! Avatar van erkekadam
    Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    14.665
    Ciddi ciddi ahir zamandayiz.Erkekler kadin olmus,kadinlar erkek,nasil bir alemki ortalama bir erkek,ortalama bir kadindan daha kapali giyinir olmus.Eskiden kadinin bir degeri vardi,simdiyse kadin sadece bir mali satabilmek icin vucudu reklam olarak bullanilan bir esya oldu,bakin bir araba satmak istediklerinde,arabanin yanina 2 tane kadin koyuyorlarki ilgi ceksin,kadin bu kadar dusurulmemeliydi..Yemissim boyle alemi lan,sonuna kadar savas.
    Ben beni kaybettim ararken Seni..

Premium Lid
    Status
    Geslacht
    Vrouw
    Reacties
    718
    ^
    Ikinizde cok haklisiniz.
    Amin Rabia Allah sonumuzu hayir etsin.

Status
    Geslacht
    Vrouw
    Reacties
    887
    Citaat Geplaatst door erkekadam Bekijk reactie
    Ciddi ciddi ahir zamandayiz.Erkekler kadin olmus,kadinlar erkek,nasil bir alemki ortalama bir erkek,ortalama bir kadindan daha kapali giyinir olmus.Eskiden kadinin bir degeri vardi,simdiyse kadin sadece bir mali satabilmek icin vucudu reklam olarak bullanilan bir esya oldu,bakin bir araba satmak istediklerinde,arabanin yanina 2 tane kadin koyuyorlarki ilgi ceksin,kadin bu kadar dusurulmemeliydi..Yemissim boyle alemi lan,sonuna kadar savas.
    Asil aci olan bu kadinlarin ozgurlestiklerini sanmalari, halbuki tam tersi oluyor. Kullanildiklarini, degerlerinin dustugunu farketmiyorlar..

Haya gercekten onemli, bu konuyla ilgili imam Gazali'nin bir sozu vardir:

Çocukların utangaç olması onların iyi ahlak sahibi olmalarını müjdeler.

Cocuklar kucuk yastan itibaren iyi ve dogru bir sekilde yetistirilmeli ki buyuduklerinde haya sahibi olsunlar, ornek birer musluman sahis olsunlar. Rabbim kimseyi dogru yoldan ayirmasin, sonumuzu hayir etsin..
    Biliyorum; ben bile kendimi anlayamıyorken anlaşılmayı beklemek, hayalden de öte..

kalben
    Status
    Geslacht
    Man
    Reacties
    23.240
    Utanmak ilah tarafindan insanlarin ahlaki ile kusursuz senkronize edilmis nefsin elinde oyuncak olabilecek bir icgudusel durtudur, insana yakisir.

Maalesef utanmazin en buyugune kole olduk ve bunun bilincinde olmamiza ragmen duzen vermedik hal ve hareketlerimize.
    Insan bir kere birisine gec kalir ve birdaha hic kimse icin acele etmez..

LLCN
    Status
    Geslacht
    Vrouw
    Reacties
    2.888
    ya hu ya allah
    Bir insanı al onu çöz çöz çocuk olsun

Bookmarks

Berichtregels